23 lut

mBank + Payback z ukrytą opłatą

Dziś zdziwiłem się przyglądając rachunkowi oszczędnościowemu w mBanku. Pojawiła się tam kwota 2zł uznania za używanie karty debetowej.
Jak pewnie wiecie, mBank od lutego nalicza opłaty za używanie karty, chyba że w okresie rozliczeniowym dokonacie minimum pięciu transakcji przy użyciu tej karty, lub za pomocą blika. Jestem z Poznania i pilnowałem aby nie mieć mniej niż pięć płatności. Jak więc na moim koncie pojawiła się ta opłata?

mBank naliczenie opłaty za Payback
Rozmowa z konsultantką rozwiała moje wątpliwości. Płacę bo… moja karta przyłączona jest do konta Payback.

Ale jaki to ma związek z opłatą? Jak zaraz się przekonacie ma…

Do promocji mBanku z Paybackiem dołączyłem, gdy tylko pojawiła się informacja o starcie tej promocji, dokładnie 02 grudnia 2016 mój wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Zanim jednak wniosek złożyłem dokładnie sprawdziłem jakie są warunki przyłączenia się do promocji i choć nie wszystko mi się w niej podoba uznałem, że zbieranie punktów z kartą płatniczą może obudzić nieco umarły system Payback. Nigdzie jednak nie znalazłem informacji o jakichkolwiek opłatach, ani za przystąpienie, ani za udział w promocji.

R e k l a m a

W rozmowie z konsultantką okazało się, że naliczenie nastąpiło na podstawie taryfy prowizji i opłat dla posiadanego rachunku. Nieistotne co wyczytałem w regulaminie promocji – 17 stycznia 2017 weszła w życie nowa taryfa a tam znajduje się informacja.

Przeczytałem więc taryfikator, raz i drugi i nie znalazłem… Skoro jednak Pani się powołała na ten dokument to coś w nim musi być. Użyłem wyszukiwania w dokumencie i okazało się, że faktycznie jest informacja…
Punkt 2 taryfy i jego trzecia strona oraz punkt 4 i również trzecia jego strona, w dopiskach z odnośnikami znajdujemy:

mBank taryfa opłat

Klasyczny przykład *małego druczku!
Trochę przykro, że uciekli się do takiej metody. Rozumiem, że mBank ponosi koszty promocji i postanowił podzielić się nimi z klientami w niej uczestniczącymi. Pomijam czy to jest dobre PR’owo, czy nie. Niemniej jednak mają prawo naliczać opłaty. Smutna jest jednak forma w jakiej dowiedziałem się o tej opłacie. A wystarczyło napisać maila, albo wiadomość w systemie transakcyjnym – “W nowej taryfie wprowadzamy opłatę dla kart połączonych z Payback”. Mielibyśmy czas na podjęcie decyzji, czy w systemie pozostaniemy czy nie.

2zł opłaty to dużo, czy mało?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny zakupu przykładowych produktów z katalogu nagród Payback:

Zakupy w Payback

możemy szybko obliczyć, że 2zł, które wydamy na utrzymanie karty w promocji kosztuje nas 200pkt Payback. Teoretycznie więc jeśli zarobimy więcej punktów niż 200 to wydane 2zł nam się zwrócą.

Jak więc naliczane są punkty i ile w miesiącu uda nam się ich zebrać?

2. Punkty przyznawane są po dokonaniu Transakcji bezgotówkowych dokonanych Kartą, w danym miesiącu kalendarzowym, zgodnie z poniższymi zasadami:
1) 1 Punkt za każde 2zł liczone od sumy wartości Transakcji bezgotówkowych dokonanych Kartą, liczone od dnia przystąpienia  do  Programu i w okresie kolejnych sześciu  miesięcy kalendarzowych, liczonych od miesiąca następującego po miesiącu przystąpienia do Programu. Wskazany przelicznik przyznawania Punktów przysługuje Uczestnikowi Programu tylko raz.
2) 1 Punkt za każde 4zł liczone od sumy wartości Transakcji bezgotówkowych dokonanych  Kartą,  w  kolejnych miesiącach.

Jak więc widać, w pierwszych sześciu miesiącach musimy dokonać płatności kartą na kwotę 400zł, zaś w następnych miesiącach na kwotę 800zł.
Można zarobić jeszcze ekstra 1000pkt jeśli w ciągu trzech pierwszych miesięcy wpłynie nam na konto wpłata na minimum 1000zł, i kolejny tysiąc punktów jeśli w ciągu trzech pierwszych miesięcy dokonamy trzech płatności kartą lub blikiem przypisanym do tego konta. Można też zarobić ekstra punkty biorąc kredyt lub kartę kredytową. Biorąc jednak pod uwagę normalne przypadki zakładamy, że ekstra dostaniemy do 2000pkt co da nam pokrycie na dziesięć miesięcy bytności w promocji i wszystko co zarobimy transakcjami będzie dla nas na plus.

R e k l a m a

Podsumowując…
Jestem rozczarowany sposobem informowania, a właściwie jego brakiem w zakresie wprowadzenia opłat do promocji, niemniej jednak jeśli twoje miesięczne płatności kartą wynoszą ponad 800zł nie musisz się tymi kosztami przejmować. Jeśli jesteś skromniejsza/y, nie masz szansy na ekstra bonusy, a kartą płacisz na kwoty mniejsze niż 400zł, warto by przed upływem sześciu miesięcy wycofać się z promocji. Zrobić to można składając wniosek w systemie mBank online.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *